Bebeklerde Demir Eksikliği Leave a comment

Bebeklerde Demir Eksikliği Anemisi Nedir?

Anemi, vücuttaki alyuvar eksikliğidir. Alyuvarlar, vücut fonksiyonlarının düzgün bir şekilde çalışabilmesi için dokulara oksijen taşıdığından bizim için önemlidir.

Demir, alyuvarların tam gelişimi için ihtiyaç duyduğu bir mineraldir. Eğer bebeğinizde demir eksikliği anemisi varsa; bunun sebebi demir eksikliğinden dolayı vücudunuzda alyuvar sayısının az olmasıdır.

Demir eksikliği anemisi genelde çocuklarda görülür ve bu hastalık çocuklar da davranışsal bozukluklar olmasına ve öğrenme kabiliyetlerinin kısıtlanmasına sebep olur.

Bebeklerde Demir Eksikliği Belirtileri

Genel olarak bu hastalığın belirtilerini fark edemezsiniz. Ancak hastalık ciddi bir boyuta geldiği zaman kendini belli eder. Bu belirtiler şunlardır:

  • Soluk bir ten rengi
  • Nefes darlığı
  • Halsizlik

Demir Eksikliğini Anlamak İçin Test Yapılabilir Mi?
Pediatristler (çocuk gelişim uzmanları) rutin testlerle bunu anlayabilir. Çoğu pediatrist bu kontrolü bebek 1 yaşına geldiği zaman yapar. Genel olarak parmak ucundan alınan kan numunesi ya da koldan alınan normal kan numuneleri kandaki alyuvar seviyesinin belirlenmesi için laboratuvara yollanır.

Uzmanlar, çocuklarına bu testi yaptırmak istemeyen ailelere, demir eksikliği olup olmadığını anlamak için bu basit testleri yaptırıp ayrıca bu testlere güvenilmesi gerektiğini ve sonucun doğru çıkacağını söylüyor. Ayrıca alınan az miktarda kanın ilerde çocuklarınızın öğrenme konusunda bir zorluk yaşamamaları ve demir eksikliğini erken teşhisi için önemli olduğunu da belirtiyor.

Bebeklerde Demir Eksikliği Ne Sıklıkla Görülür?
2 yaşın altındaki çocukların yaklaşık olarak yüzde 3’ü demir eksikliği anemisi olur. 9 ve 18 ay arasındaki bebeklerin demir eksikliği anemisi olma riski daha fazladır.

Bebeklerde Demir Eksikliği Nedenleri

Yeterince Demir Alınmaması
Bebekler 6 aylık olana kadar bünyelerinde depolanmış yeterli miktarda demir vardır. Bu süreçten sonra vücut, demir seviyesini normal düzeyde tutmak için demir minerali almaya ihtiyaç duyar. Yeterli miktarda demir alındığı takdirde vücut alyuvar seviyesi azalmaz ve artmaya devam eder. Bu sebepten dolayı çocuk doktorları demirle zenginleştirilmiş tahılların bebeklere yedirilmesini tavsiye ederler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir