Bebeklerde Sağlıklı Uyuma Alışkanlıkları Leave a comment

Yeni anne baba olarak hem sizin hem de bebeğinizin uyuması en önemli endişerinizden biridir. Özellikle gece uyanmaları şeklinde görülen uyku rahatsızlıkları anne babaları bitkin düşürebilir. Aşağıda ne beklemeniz gerektiğini ve sık rastlanan sorunlarla başa çıkma çıkma yollarını bulacaksınız.
Bebeğiniz kısa sürelerle bozulmasına rağmen günde 16 saate kadar uyuyabilir. Ancak kısa süre sonra daha kısa süre uyanık kalmaya ve uyumaya başlar. İlk haftalarda kolik rahatsızlıkları, reflü ya da diğer rahatsızlıklar uyku sorunlarına yol açabilir. Endişeleriniz varsa doktorunuza danışın.
Bebeğiniz 3 aylık olduğunda:
■ Toplam 13 saat uyumalı.
■ Genelde geceleri uyumalı.
■ Geceleri 5-6 saat kadar uyanmadan uyumalı.
■ Gecede bir ya da iki kereden fazla uyanmamalıdır.
Bebeğiniz 3. ayına yaklaştığında daha uzun süre uyumasını sağlayan düzenli alışkanlıklar geliştirmelisiniz. Çocukların bütün gece uyudukları ya da geceleri rahat oldukları yaş dönemi farklılık gösterir. Bazı bebekler 3-4 aylıkken bütün gece uyurlarken diğerleri de bunu 5-6. aylarda yapmaya başlarlar.
4 ya da 6 aylık olduğunda bebeğiniz beklendiğinden daha az uyuyorsa ya sizin beklentileriniz çok fazladır ya da bebeğiniz gerçekten de az uykuya ihtiyaç duyuyordun Gecede dört defa kalkıp bebeğinizle ilgileniyorsanız size bebeğiniz hiç uyumuyormuş gibi gelebilir (toplam uyku saati normal olsa da); ama aslında yeteri kadar uyumayan sizsinizdir.
Ya da bebeğinizin uykuya dalması, uyuması ya da yeniden uyumasını engelleyen bir durum vardır. Bu sorunlar genelde ikinci 6 aylık dönemde uyku düzensizliğinden kaynaklanmaktadır.
Bebekler için en ideal uyku ortamı nispeten karanlık, sessiz ve rahatsız etmeyecek kadar serin olmalıdır. Bebeğiniz 3 aylık olduğunda uykusu düzenli olmalıdır.
Rahatlatıcı, aceleci olmayan yatma zamanı alışkanlıkları da yararlıdır. Ancak düzgün ve önceden bilinen uyku düzenine sahip bebeklerde bu süreç daha kısa (5-10 dakika) tutulmalıdır.
Son bir besleme, sessizce oyun oynama, şarkı söyleme ve sarılma uygun yatma zamanı aktivitelerinden sayılabilir. Çocuk büyüdükçe masal anlatmak da işe yarayabilir. Özel battaniye ile pofuduk hayvan oyuncaklar da faydalı olabilir (ama boğulmalara yol açabileceğinden bunları bebeğiniz 1 yaşına gelmeden kullanmayın).
Bebeğiniz uyanıkken yatırılmalı ve gece boyunca aynı beşikte ya da yatakta uyumalıdır. Uyuma saati her zaman aynı olmalıdır ve bebeğinizin uyuyabileceği saate ayarlanmalıdır. Bebeğinizin uykuya dalması genelde bir saat alıyorsa yatırılma zamanı 1 saat ileriye alınmalıdır.
İlk aylarda uyku daha hafiftir ve daha kolay bölünebilir ve belirli zamanlarda uyuyabilirler. Dolayısıyla bebeğiniz geceleri normalde uyuyabileceğinden daha uzun süre yatakta kalıyorsa ya da uykusu gelmemişse (çok erken yatırıldığından, çok geç kalktığından ya da çok fazla şekerleme yaptığından) çocuğunuz uykusuzluk çekebilir. Uyku düzenini düzelttiğinizde herşey daha güzel olacaktır.
Hastalık, gereksiz besleme ve tedirginlik de uykuyu bölebilir. Hasta olduğu için uyanık kalan bebek genelde mutsuzdur; sizin yardımlarınız çok fazla işe yaramayabilir.
Normal gelişim gösteren normal zamanında doğan çocukların büyük çoğunluğu 4-5 aydan sonra geceleri sürekli beslenmeye gerek duymazlar. Bebeğinizi beslemeye devam ediyorsanız, bebeğiniz sizden her seferinde bunu istemeyi öğrenir. Bu beslenmeleri aşama aşama azaltmak ve tamamen kesmek geceleri uyku bölünmelerini ortadan kaldırır. Ayrılma endişesi (eğer varsa) genelde ilk yılın sonlarına kadar sorun teşkil etmez. Tavsiye almak için doktorunuza başvurun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir